Veinikaardi lugemine ja sobiva veini valimine võib tunduda keerulise ülesandena, millega saavad hakkama vaid gurmaanid. Tegelikult ei pea aga sugugi pelgama valiku tegemist. Kui tead mõnda põhinippi, ei pea sa kunagi pelgama, et jääd restoranis veini tellimisel häbisse. Siin on mõned nipid, mis aitavad sind alati hädast välja.

Vali, kas punane või valge vein

Esimene asjana tuleb otsustada, kas tellida punane või valge vein. Lõunasöögi puhul valitakse peaaegu alati valge vein, mistõttu võid päeva ajal ka ise juhinduda sellest reeglist. Ülejäänud aja jooksul sõltub valik sellest, mida sa tellid. Kui tellid heledat liha nagu sea- või kanaliha, mekib selle kõrvale võrratult valge vein. Kui plaanid tellida hoopis punast liha nagu veisepraadi, siis oleks mõistlik valida punane vein. Ainuüksi selle otsuse tegemine vähendab veininimekirja valikut poole võrra.

Otsusta, palju sa oled nõus kulutama

Järgmisena tasuks mõelda oma eelarvele. Kui sa ei soovi kulutada veinile rohkem kui 25 eurot, kuid enamus nimekirjas olevaid veine on märgatavalt kallimad, on valik juba pisut lihtsam. Samas ole valmis oma eelarvet pisut venitama. Sööd ju ometi väljas, seega võid endale lubada midagi paremat. Igal juhul otsusta oma eelarve osas ning elimineeri kõik kallimad valikud.

Vaata, mida restoran eelistab

Paljud restoranid on spetsialiseerunud ühele teatud nišile ning vastavalt sellele on ka veinivalik võrdlemisi spetsiifiline. Kui veinikaardil on 20 Itaalia veini ning 5 Prantsuse veini, siis on selge, et toidukoht eelistab Itaalia variante. Seega, vali mõni neist ning suurima tõenäosusega ei pea sa pettuma.

Ära kiirusta

Kui teenindaja tuleb tellimust võtma, võime teha kiirelt otsuseid, mida poleks ilmselt teinud, kui oleks saanud veel mõelda. Ära karda öelda, et sa soovid veel pisut mõelda. Võid teenindajale julgelt öelda, et nende valik on nii põnev, mistõttu läheb sul veel paar minutit otsustamisega. Nii jätab teenindaja sulle hingetõmbeks ruumi ning laseb sul rahulikult otsustada.

Väljas süües tasub eksperimenteerida, seega telli julgelt uusi veine, mida sa ehk muidu poeletilt kaasa ei võtaks. Isegi, kui tulemus ei ole meelt mööda, oled ühe kogemuse võrra rikkam.